1. خانه
  2. /
  3. دسته‌بندی نشده
  4. /
  5. ویژگی های اتاق و پذیرایی شیک و مدرن

ویژگی های اتاق پذیرایی شیک و مدرن چیست؟

ویژگی های اتاق پذیرایی شیک و مدرن در یک یا چند خط نوشته در مورد لوازم به کار رفته در آن محیط نیست؛ بلکه یک دنیا تغییرات نیاز است که بتوان اتاقی را شیک و مدرن نامید. در ادامه این این مطلب از توکامگ می‌توانید تعدادی از این مهم‌ترین این ویژگی‌ها را مشاهده کنید.

مدرنیته چیست ؟

کلمه‌ای که این روزها بسیار به گوشتان می‌خورد. تعریف سبک مدرن، یکی از محبوب‌ترین سبک‌های دکوراسیون داخلی، بر اساس کلمات کاملا مشخص و قابل درک است، اما مدرن بودن یا مدرن شدن در هر دوره‌ای تعریف منحصر بفرد آن زمان را داراست. بیست سال پیش را در نظر بگیرید، زمانی که در فیلم‌ها، آینده را به صورت مدرن نمایش می‌دادند. در همان فیلم‌ها اگر چراغ‌های خانه‌ای با کنترل از راه دور روشن یا خاموش می‌شد، معنی یک  اتفاق مدرن را برای بیننده تعریف می‌کرد؛ اما اکنون و پس از بیست سال نه تنها روشن و خاموش شدن چراغ‌ها چیز فوق العاده مدرنی نیست، بلکه کنترل تمام ابزار و لوازم منزل نیز یک موضوع طبیعی و قابل درک است.

آشنایی با دکوراسیون مدرن

مقدمه فوق را بیان کردیم تا تعریف مدرن را در گوشه ذهنتان نگه دارید و هنگامی که بحث از ویژگی های اتاق پذیرایی شیک و مدرن شد، آن را مقایسه کرده و مدرن بودن را برای خودتان تحلیل کنید. این بررسی کردن نیاز به در نظر گرفتن معیارهای مشخصی دارد که در این مطلب توکامگ این معیارها را برای شما بیان خواهیم کرد.

ابتدا، تعریف اتاق پذیرایی مدرن

برای شناخت ویژگی های اتاق پذیرایی شیک و مدرن ابتدا باید تعریفی از اتاق پذیرایی در ذهن داشته باشیم. اتاق پذیرایی به محلی گفته می‌شود که برای اغلب مردم محیط مرکزی خانه تلقی شده و جایی است که از میهمانان خود در آنجا پذیرایی می‌کنند و در زمان‌های دیگر از آنجا برای ریلکس کردن و بدست آوردن آرامش استفاده می‌کنند؛ محیطی آرام و دلباز که باعث راحتی فکر و احساس خوب در افراد خانه یا میهمانان می‌شود.

آشنایی با دکوراسیون امروزی

برای این که محیط ذکر شده به یک محیط مدرن و شیک تبدیل شود، باید مواردی همچون رنگ دیوارها، نوع مبلمان، چیدمان مبلمان و اکسسوری (لوازم جانبی و متعلقات موجود در منزل) به کار رفته در محیط را به درستی و براساس مدرن و امروزی شدن لحاظ کنید. نکته مهمی که اینجا مطرح است و قبل از هر کاری باید به آن رسیدگی کرد، این است که :

**برای مدرن کردن اتاق پذیرایی از کجا باید ایده‌های مدرن بدست آورد و در کجا نمونه‌هایی از اتاق‌های مدرن را می‌توان مشاهده کرد؟

ابتدا پاسخ این سوال را به شما می‌دهیم سپس موارد مطرح شده را پیگیری می‌کنیم. برای بدست آوردن یک الگو یا ایده مدرن تغییرات غیر عادی و یا بکار بردن لوازم خاص مشکلی از شما بر طرف نخواهد کرد. اگر می‌خواهید شخصا به این کار دست بزنید، باید به صورت گسترده منابع و مراجع مختلف را بررسی کرده تا به یک دید کلی برسید و در صورتی که چیزی به ذهنتان نمی‌رسد، حتما با یک مشاور صحبت کنید تا شما را راهنمایی کند. همچنین برای مشاهده نمونه‌هایی از ایده‌های مدرن می‌توانید با بررسی مطالب مجله ما و همچنین بستر اینترنت، یک نگرش مشخصی از اتاق مدرن را برای خود تجسم کنید. هر چند دیدن یک فیلم، خواندن یک کتاب و یا فکر کردن می‌تواند الهام بخش ایده یک اتاق پذیرایی مدرن و شیک باشد.

حال به بررسی ویژگی های یک اتاق پذیرایی شیک و مدرن می‌پردازیم:

ابتدا شاخصه‌های کلی را عنوان می‌کنیم و سپس نیز در مورد جزییات توضیح خواهیم داد. اتاق‌های مدرن معمولا از نور طبیعی برای محیط خانه استفاده می‌کنند که بدست آوردن چنین چیزی در گرو استفاده از پنجره‌های بسیار بزرگ و نور گیرهای متعدد می‌باشد. استفاده از آینه‌ها و لوازم براق که منعکس کننده نور هستند و رنگ‌های روشن و مات از دیگر شاخصه‌های یک اتاق مدرن است. برداشتن دیوارهای اضافی درون خانه و یکپارچه کردن فضای اتاق به جهت بزرگ‌تر نشان دادن اتاق نیز جزء همین موارد است. در نوردهی‌های اتاق نیز از نورهای ملایم و غیر مستقیم استفاده می‌شود.

نور پردازی در منزل

 ویژگی های اتاق پذیرایی شیک و مدرن : رنگ دیوارها

برای مدرن و شیک نشان دادن یک اتاق پذیرایی چه رنگ‌هایی را می‌توانیم انتخاب کنیم؟

دکوراسیون اتاق مدرن عمدتا بر روی رنگ های خنثی متمرکز شده است؛ چرا که این رنگ اطمینان خاطری از شما می‌گیرد که حتما از لوازم با کیفیت و جسورانه در اتاق استفاده کنید. بیشتر افرادی که عاشق مدرن نشان دادن اتاقشان هستند از رنگ سفید به صورت گسترده استفاده می‌کنند. چرا که اعتقاد دارند رنگ سفید آن‌ها را باهوش‌تر و تیزبین‌تر نشان می‌دهد.

**از کاغذ های دیواری نیز برای روح دهی و رنگ پردازی اتاق با توجه به طرح های مدرن در دکوراسیون نیز می توان استفاده نمود**
شما باید با انتخاب یک رنگ خنثی، تِم آن رنگ را در فضای اتاق گسترش بدهید تا هم خوانی و بزرگ بودن محیط به چشم بیاید. برای فضای بالای اتاق از طبقات یکدست و ساده که با خطوط موازی در یک راستا قرار دارند استفاده کنید. برای کف اتاق نیز استفاده از  کفپوش چوبی بهترین ایده خواهد بود؛ چرا که همراه با یک فرش مدرن و خاص جلوه‌ای زیبا به محیط خواهد داد. هر چند استفاده از فرش گران قیمت و لوکس نیز می‌تواند جایگزین کفپوش شود.

نکاتی جهت آشنایی با چیدمان اتاق

 چیدمان اتاق، یکی دیگر از ویژگی های اتاقی مدرن و شیک

کدام چیدمان برای خانه شما فضای مدرن بودن را القا می‌کند؟

اگر برایتان امکان پذیر است که به خانه و اتاقتان پنجره‌های بزرگ اضافه کنید، درنگ نکنید. چرا که در این صورت درخشندگی را به اتاق تقدیم کرده‌اید. دقت کنید که در این کار اغراق وجود ندارد. تا می‌توانید بزرگترین نورگیرها را استفاده کنید. سعی کنید لوازم بزرگ را در یک خط و راستا بچینید و از شلوغی و بهم ریختگی فضا به شدت اجتناب کنید. چون فضا باید تخت و یکپارچه نشان داده شود. اگر تصمیم دارید از تلوزیون برای این اتاق استفاده کنید محل قرارگیری آن روی بزرگترین دیوار یا دیوار شاخص خواهد بود. اگر اتاق شما برای میزبانی آماده می‌شود، باید چیدمان برای آرامش میهمانانتان آماده شده باشد. ایده دادن برای اتاق‌های مدرن هیچ وقت پایان ندارد و برای رسیدن به یک اتاق پذیرایی شیک و مدرن، همواره تحقیق لازم است.

انواع مبلمان و چیدمان آن برای اتاق مدرن و شیک

در بکار گیری مبلمان در اتاق پذیرایی هیچ معذوریت و محدودیتی وجود ندارد، اما وقتی نام مدرن با واژه پذیرایی همراه می‌شود، خیلی از انواع مبل‌ها کنار رفته و فقط تعداد انگشت شماری باقی می‌ماند. برای مثال اگر بخواهید اصول سبک مدرن را رعایت کنید، نمی‌توانید از مبل استیل و یا مبل کلاسیک در اتاق خود استفاده کنید. چرا که مبلمان ویژه برای سبک مدرن باید بسیار ساده و بدور از هر گونه جزییات ریز و درشت در ساختار خود باشد. این نوع مبل‌ها معمولا ارتفاع زیادی ندارند و قسمت پشتی آن‌ها کوتاه است. لبه‌ها و زاویه‌ها تیز بوده و از خطوط شکسته در طراحی آن‌ها استفاده شده است. پس دلیل استفاده نکردن از مبل استیل و کلاسیک در سبک مدرن مشخص می‌شود؛ تمامی الگوهای طراحی مبلمان کلاسیک و نئوکلاسیک و استیل یا سلطنتی، الهام گرفته از الگوهایی هستند که با مدرن بودن تضاد فاحش دارند. در چیدمان حتما دقت کنید یکتایی اتاق برقرار باشد. اگر حس می‌کنید میز جلوی مبل باعث آشفتگی می‌شود آن را حذف کنید. استفاده از مبل‌های به شکل اِل نیز کمک فراوانی برای این مکان‌ها خواهد کرد.

اکسسوری یا همان لوازم جانبی در اتاق مدرن و شیک

سعی کنید در اتاق پذیرایی مدرنتان از کمترین لوازم جانبی مبلمان استفاده کنید. این کار باعث می‌شود تمام تمرکز روی خود مبل‌ها باقی بماند. مطمئن شوید تمام لوازم بکار رفته از بالاترین کیفیت ساخت و جنس تهیه شده‌اند تا حس مثبتِ مدرنیته را انتقال دهند. استفاده از لوسترهای خاص و فانتزی، شومینه‌های شیشه‌ای داخل دیوار، نورپردازی‌های مخفی، جز متعلقاتی هستند که می‌توانند با رعایت نکات مطرح شده در اتاق مورد استفاده قرار بگیرند.

تاثیرات میز ، ویترین و کنسول بر شکل دهی منزل

در این مقاله با ویژگی های اتاق پذیرایی شیک و مدرن آشنا شدید. هدف ما نیز همین است. شما نیازی به این که قدم به قدم روش‌های ما یا دیگران را طی کنید ندارید، فقط کافیست اطلاعات مورد نیاز خود را بدست آورید و با استفاده از خلاقیت و هوش خود به پیاده سازی آن‌ها بپردازید. از آنجا که مد و الگوهای مدرن بودن همیشه در حال به روز رسانی است، شما نیز باید خود را با این الگوها هم مسیر کنید. ممکن است گاهی ترکیب کردن یک دکوراسیون خاص با اتاق مدرن، حالتی را برای شما پدید آورد که در هیچ کجا مطلبی در مورد آن نوشته نشده است، در حالی که از لحاظ اصولی کاملا با مدرنیته بودن اتاق تطابق دارد. کافیست شروع به تغییر دادن کنید تا نتایج شگفت انگیز آن را در حال و هوای منزل و همین طور اطرافیانتان مشاهده کنید.

برای ثبت سفارش پیام بدید.