1. خانه
  2. /
  3. دسته‌بندی نشده
  4. /
  5. تاثیرات نور پردازی در دکوراسیون

نور پردازی در دکوراسیون

امروزه بشر ناچار نیست تاریکی را تحمل کند. پیشرفت فناوری و طراحی و ساخت وسایل نورپردازی، ما را قادر ساخته است که با جادوی نورپردازی، روشنایی را به خانه بیاوریم که نه فقط دیدن را امکان پذیر کند بلکه به فضا ها سر زندگی می بخشد. فقط با زدن یک کلید می توان با نور شکل های گوناگون بازی کرد. با نور پردازی درست، می شود اتاقی معمولی را چشمگیر ساخت، نقاط ضعف اش را پوشاند و نقاط قوتش را برجسته کرد. نور پردازی درست تاثیر رنگ پردازی ها مضاعف می کند، اتاق های قوطی کبریتی را جادار و اتاق های بیش از اندازه بزرگ را جمع و جور و خدمانی جلوه می دهد.

اصول اولیه نور پردازی

نور مصنوعی، این جانشین آفتاب، از ازجزای اساسی معماری داخلی موفق است. برای به حداکثر رساندن امکانات دکوری و تزیینی نور، باید پیش هر چیز بررسی کنید که از نور چه توقعی دارید.

فضای کار را با نور، روشن تر  سازید و بر رنگ بیش تر تاکید کنید، به اتاق جذابیت و سر زندگی ببخشید. حال و هوای آن را عوض کنید، فضا های ولنگ و باز را جمع و جور و اتاق های کوچک را جادار جلوه دهید.

نور پردازی به سه بخش تقسیم میشود :

 

  1. نور پردازی کلی (general lighting) : نور پردازی غیر مستقیم است که چشم را نمی زند، از دیوار و سقف می تابد تا نور آرامش بخش پس زمینه را خلق کند.
  2. نور پردازی محیط کار (task lighting) : تدارک نوری است که فعالیت های ویژه ای چون نوشتن، خواندن، آشپزی، کار با کامپیوتر، آرایش و سرگرمی لازم دارند.
  3. نور تاکیدی (accent lighting) : فقط جنبه ی تزیینی دارد و در طراحی خلاق از منابع نوری مختلف _ از جمله چراغ های پایه دار بالاتاب، چراغ های دیواری و چراغ های لکه افکن _ استفاده می شود.

بوجود آوردن فضایی با روشنایی اصولی

شرط اول

موفقیت در نور پردازی اتاق های خانه، هماهنگ کردن چراغ ها با نقشی است که به عهده دارند، سپس تامین منبع نور برای ایجاد فضایی جذاب، امن و راحت است. اتاق نشیمن و پذیرایی به دلیل این که محل چیدن فعالیت مختلف است، چند نوع منبع نور لازم نیاز است.

شرط دوم

اگر چراغ ها به شکل ئرست و در مکان مناسب نصب نشوند و اگر لوازم جانبی برای نور پردازی در دسترس نباشد، چه بسا که هدف گم شود وحاصل کار مطابق خواسته ی ما نباشد.

**نکته ی خیلی مهم در نور پردازی آن است که تاثیرات بسیاری در نمایش پرده ، مبلمان و نوع پارچه های بکار رفته در وسایل محیط و لوازم دیگر در در معماری داخلی دارد.**

برای ثبت سفارش پیام بدید.