1. خانه
 2. /
 3. دسته‌بندی نشده
 4. /
 5. بهترین مکان قرار گیری تلویزیون در منزل

بهترین مکان برای قرارگیری تلویزیون در خانه کجاست؟

در دنیای امروز وجود تلویزیون در هر خانه‌ای امری امکار نشدنی است؛ چراکه تلویزیون یکی از راحت‌ترین و بهترین ابزار برای تماشای برنامه‌های موردعلاقه، پیگیری اخبار و از همه مهم‌تر سرگرمی است. به همین خاطر طبق تحقیقاتی که صورت گرفته است بیش از ۹۶% خانه‌ها دارای تلویزیون هستند؛ این یعنی وجود تلویزیون‌ها مثل حضور اعضای خانواده دارای اهمیت است. بنابراین محل قرارگیری تلویزیون و جای مناسب با دکوراسیون و ابعاد خانه نیاز به وقت و کمی دقت، سلیقه و ریزبینی دارد.
قبل از انتخاب و تعیین محل قرارگیری تلویزیون باید بدانید که امروزه تلویزیون عمومی‌ترین وسیله مشترک بین اعضای خانواده است، به‌طوری‌که همه افراد خانواده اجازه و علاقه مند به استفاده از آن را در ساعت‌های متفاوت دارند؛ بنابراین محل قرارگیری تلویزیون باید با در نظر گرفتن این که امکان استفاده از آن در ساعت‌های متفاوت برای همه اعضای خانواده فراهم باشد، جای مناسب برای آن انتخاب شود.
هنگام انتخاب محل قرارگیری تلویزیون عواملی چون نور مناسب، امکان چیدن نشیمن برای تماشای تلویزیون و حتی ارتفاع مناسب برای نصب تلویزیون و …را در نظر قرار دهیم. در ادامه این مقاله قصد داریم تا بهترین جای خانه را برای قرارگیری تلویزیون به شما معرفی کنیم تا بتوانیم نه‌فقط به‌صرف تعیین جای تلویزیون با امکانات، محل قرارگیری تلویزیون را انتخاب کرده بلکه از روی اصول و قواعد طراحی دکوراسیون جای تلویزیون را مشخص کنیم.

 نکاتی که در این مقاله مطالعه میکنیم:

 • کدام اتاق مناسب‌ترین فضا برای قرارگیری تلویزیون را دارد؟
 • اندازه مناسب تلویزیون برای هر فضایی چطور تعیین می‌شود؟
 • محل قرارگیری تلویزیون و چیدمان اطراف آن
 • نکات مهمی که در هنگام نصب تلویزیون روی دیوار باید مدنظر قرار دهید
 • فضاسازی در اتاق نشیمن برای تماشای باکیفیت‌ترین تصویر از تلویزیون
 • محل قرارگیری تلوزیون در جایی به جز اتاق نشیمن

*آشنایی با انواع سبک دکوراسیون امروزی*آشنایی با دکوراسیون های امروزی

 

کدام اتاق مناسب‌ترین فضا برای قرارگیری تلویزیون را دارد؟

معمولاً اولین و بهترین پیشنهاد برای محل قرارگیری تلویزیون اتاق نشیمن است. اتاق نشیمن احتمالاً بزرگ‌ترین فضای قابل‌استفاده در خانه شماست. شما باید بتوانید از این فضا به بهترین شکل ممکن استفاده را برای دکوراسیون منزل و ایجاد فضایی برای سرگرمی و کنار هم نشستن افراد خانواده فراهم کنید. ساعاتی که شما در اتاق نشیمن رو به روی تلویزیون می‌نشینید و با افراد خانواده و یا میهمانانتان یک برنامه تلویزیونی یا یک مسابقه فوتبال را تماشا می‌کنید، می‌تواند بهترین ساعت روز شما باشد؛ به همین دلیل برای تماشای تلویزیون و لذت بردن از یک جمع خانوادگی و یا به ‌تنهایی دیدن برنامه موردعلاقه‌تان به دنبال پیدا کردن جای تلویزیون در اتاق نشیمن باشید.

اندازه مناسب تلویزیون برای هر فضایی چطور تعیین می‌شود؟

شما باید پیش از هر چیز از خودتان بپرسید:

”بهترین جای تلویزیون در این خانه کجاست؟”

” با توجه به ابعاد اتاق نشیمن بهتراست تلویزیون را روی میز تلویزیون قرار دهیم یا روی دیوار نصب کنیم؟”.

سپس اقدام به خرید تلویزیون کنید.

بسیاری از خریداران تلویزیون دوست دارند بزرگ‌ترین تلویزیون موجود در فروشگاه را برای خانه‌ی خود تهیه کنند اما ما باید بدانیم چه اندازه‌ای مناسب فضای ماست؟! آیا این تلویزیون به‌سلامتی چشمان ما آسیب نمی‌رساند؟

برای ‌مثال اگر شما یک تلویزیون ۴۲ اینچی دارید، فاصله‌ی مناسب و استاندارد برای مشاهده‌ی تلویزیون ۱۶۰ تا ۳۲۰ سانتی‌متر است که بازهم بهتر است شما بیشترین فاصله را در نظر بگیرید تا به چشمانتان آسیبی نرسد.

 

 

باید بدانیم ارتفاع جای تلویزیون‌ها بایستی بر اساس ارتفاع خط دید افراد تنظیم شود، یعنی زمانی که نشسته‌اید، سر شما و قسمت وسط صفحه‌ی تلویزیون باید در یک جهت باشد.

نکته مهم این است که اندازه تلویزیون شما باید با ابعاد اتاق نشیمن خانه شما هماهنگی داشته باشد. برای یافتن بهترین مکان برای قرارگیری تلویزیون در اتاق نشیمن اول‌ازهمه باید فضای اتاق را در نظر بگیریم؛ اتاق‌های کوچک یا بزرگ، متقارن یا نامتقارن، دراز و طویل هرکدام سبک چینش متفاوتی را برای جای تلویزیون طلب می‌کند.

 

*آشنایی با نکات جامعی از چیدمان اتاق ها*نکات اصولی برای چیدمان اتاق

محل قرارگیری تلویزیون و چیدمان اطراف آن

محل قرارگیری تلویزیون در خانه جای مناسب سایر لوازم منزل شمارا نیز تعیین می‌کند. اگر تلویزیون را روی دیوار نصب کنید فضای زیادی را در اتاق نشیمن در اختیار خواهید داشت.

*همه ما عادت کرده‌ایم که در فضای اتاق نشیمن حتماً میز تلویزیون قرار داده و تلویزیون را روی آن بگذاریم. اما با نصب تلویزیون روی دیوار در هزینه خرید سایر وسایل و حتی فضا بسیار صرفه‌جویی جانبی خواهد شد.*

حتی اگر ایده نصب تلویزیون روی دیوار یا آویزان کردن آن دور از سلیقه شماست بد نیست آن را یک‌بار امتحان کنید؛ مطمئناً نظر بسیاری از شما دراین‌باره تغییر خواهد کرد. با این کار تلویزیون مانند یک تابلوای بزرگ روی دیوار اتاق نشیمن شما قرار می‌گیرد.

 

اگر ایده نصب تلویزیون روی دیوار و یا آویزان کردن آن را امتحان کردید اما همچنان برای شما جذاب و خوشایند نبود، ما به شما پیشنهاد دیگری میکنیم. شما میتوانید تلویزیون را روی طاقچه قرار دهید. این روزها طاقچه های از پیش ساخته شده با جنس های گوناگونی مثل چوب، نئوپان یا PVC به بازار آمده اند که در طراحی و دکوراسیون منزلتان به شما کمک خواهند کرد.

شما می توانید یک یا چند عدد از این طاقچه ها را روی دیوار نصب کنید و تلویزیون را روی آن قرار دهید. حتی میتوانید از این طاقچه ها در سایز کوچکتر در اطراف تلویزیون برای قراردادن اقلام دکوری نیز استفاده کنید. البته شاید شما ترجیح بدهید در کنار تلویزون خود از قفسه یا طاقچه استفاده نکنید، این موضوع کاملاً به نظر شخصی و سلیقه شما بستگی خواهد داشت؛ اما فراموش نکنید که تلویزیون خالی روی دیوار کمی عجیب به نظر می‌رسد. پیشنهاد می‌کنیم با جا به جا کردن طاقچه‌ها به سمت گوشه‌های دیوار و همین طور استفاده از کمدهای مسطح دیواری نمایی متفاوت و مخصوص به خودتان طراحی و پیاده سازی کنید. هنر خلاقانه خود را برای رسیدن به بهترین محل قرارگیری تلویزیون در اتاق پذیرایی و یا نشیمن به کار گیرید.

 

نکات مهمی که در هنگام نصب تلویزیون روی دیوار باید مدنظر قرار دهید

اگر توانایی فنی نصب تلویزیون به دیوار را ندارید، هیچ‌گاه این کار را انجام ندهید. نصب تلویزیون به دیوار نیاز به ابزار و تجهیزات مناسب هم دارد.

*اگر در نظر دارید تا خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است این نکات را رعایت کنید.

 1. قبل از سوراخ‌کاری از شابلون موجود در جعبه‌ی تلویزیون استفاده کنید تا محل دقیق سوراخ‌ها را پیدا کنید.
 2. قبل از نصب پایه‌ها بر روی دیوار، یک‌بار عملیات نصب پایه بر تلویزیون را انجام دهید تا از روال کار آگاه شوید.
 3. هیچ‌گاه با میخ پایه‌ها را به دیوار متصل نکنید.
 4. قبل از سوراخ‌کاری از نوع مصالح استفاده‌شده در دیوار مطمئن باشید تا رول‌پلاکی مناسب تهیه کنید.
 5. در هنگام سوراخ‌کاری مراقب باشید سیم‌های داخلی دیوار را پاره یا خراشیده نکنید.
 6. پایه‌ها را تراز کنید.

فضاسازی در اتاق نشیمن برای تماشای باکیفیت‌ترین تصویر از تلویزیون

گاهی اتاق نشیمن خانه شما فضای بسیار کوچکی دارد. بااین‌حال شما چاره‌ای جز اینکه تلویزیون را در این فضا قرار دهید ندارید. در این حالت می‌توانید با نصب پرده‌های نازک اما به رنگ روشن فضاسازی کنید و محیط اتاق را بزرگ‌تر جلوه دهید.

صندلی‌های راحتی به رنگ روشن و کوسن‌های زیبا و راحت نیز برای ایجاد یک‌گوشه دنج برای تماشای تلویزیون به شما کمک خواهد کرد. در این حالت که فضای اتاق نشیمن کوچک است و خانه شما اتاق مجزایی برای قرارگیری تلویزیون ندارد بهتراست که تلویزیون را در گوشه‌ای از اتاق نشیمن قرار دهید و خودتان به‌نوعی با نحوه چیدن مبل و فرش فاصله بین دیوار و جای نشستن را ایجاد کنید.

 

این را فراموش نکنید که میزان تابش نور در اتاق نشیمن و محل قرارگیری تلویزیون در میزان زیبایی و لذت بخشی دکوراسیون منزل شما بسیار مؤثر است.

زمانی که قصد انتخاب جای تلویزیون را دارید خوب دقت کنید که نور خورشید مستقیماً داخل صفحه تلویزیون نتابد، در این صورت تمام‌روز وقتی مشغول تماشای تلویزیون هستید نور خورشید که در صفحه تلویزیون منعکس می‌شود چشم شمارا اذیت خواهد کرد.

این نکته را بررسی کنید که نور چراغ یا لوستر اتاق نشیمن نیز در صفحه تلویزیون بازتاب نداشته و شما هم‌زمان با مشاهده برنامه تلویزیون تصویر چراغ یا لامپ را در آن تماشا نکنید.

یکی از نکات مهم در انتخاب جای تلویزیون، پنجره است. اگر تلویزیون را در مقابل پنجره قرار دهید، این احتمال وجود دارد که نور، روشنایی ملایمی بر روی صفحه‌ی نمایشگر ایجاد نماید و شما دید درستی نسبت به صفحه نخواهید داشت. برای فرار از این مشکل، استفاده از پرده‌ی ضخیم گزینه خوبی است که از عبور نور جلوگیری کنید.

 

 

*زیبا سازی اتاق نشیمن و پذیرایی با میز ، ویترین و کنسول*تاثیرات میز ، ویترین و کنسول بر دکوراسیون داخلی

 

محل قرارگیری تلوزیون در جایی به جز اتاق نشیمن

درست است که اتاق نشیمن بهترین جا برای قرار دادن تلویزیون باشد، اما گاهی بنا به دلایلی وجود تلویزیون در آشپزخانه و یا اتاق خواب هم وجود دارد. مثلاً اغلب زنان خانه دار که ساعات زیادی از روز را در آشپزخانه سپری میکنند ترجیح میدهند که در حین آشپزی و پخت و پز برنامه های تلویزیون را تماشا کنند یا از اخبار روز نیز مطلع شوند.

اگر می‌خواهید تلویزیون را در آشپزخانه نصب کنید ، باید بدانید  بهترین گزینه این است که  آن را بین کابینت و در راستای اجاق گاز قرار دهید تا با کمترین حرکت چشم و با سر، به صفحه‌ی نمایشگر دسترسی داشته باشید.

همچنین بعضی از طراحان، تلویزیون را در قسمت کابینت‌های بالایی نصب می‌نمایند. این نکته در مورد ارتفاع تلویزیون را باید در نظر داشته باشیم که ارتفاع قرارگیری تلویزیون می‌تواند باتوجهبه سلیقه‌ی شما و یا بر اساس نیاز شما باشد.

 

 

اما اگر تمام روز را سر کار هستید و میخواهید تنها دقایقی قبل از خواب جستجویی در کانالهای تلویزیون داشته باشید محل مناسب قراگیری تلویزیون پایین و روبه روی تختخواب شماست. جایی که کنترل تلویزیون به راحتی کار کند و در صورت تمایل به راحتی بتوانید تلویزیون را خاموش کنید.

 

باید بدانیم قرار دادن تلویزیون روی شومینه درست و اصولی نیست. اما بعضی از صاحبخانه ها برای چیدن دکوراسیون اتاق نشیمن و انتخاب محل قرارگیری تلویزیون بالای شومینه را انتخاب میکنند. قرارگیری تلویزیون روی شومینه بنا به دلایل الکترونیکی و آسیب هایی که ممکن است از گرمای شومینه به تلویزیون برسد گزینه مناسبی نخواهد بود.

اگر هنوز مجبورید تلویزیون را بالای شومینه قرار دهید، سعی کنید ساختار شومینه شما بسیار ساده و نزدیک به سطح زمین باشد تا این امکان را ایجاد کند که تلویزیون در ارتفاع مناسب‌تری قرار گیرد. البته قراردادن تلویزیون در کنار آکواریوم و یا پنجره های بلند با امکان برخورد قطره های باران نیز توصیه نمی شود.

 

 

و در آخر به این جمع بندی میرسیم که :

برای این‌که بهترین مکان قرار دادن تلویزیون در اتاق نشیمن را بیابید باید علاوه بر محل قرارگیری تلویزیون اطراف را نیز به‌درستی تجزیه‌وتحلیل نمایید.

بهترین راه استفاده از الگوهایی ذهنی جدید،تصاویر مجلات و صفحات اینترنتی درباره دکوراسیون اتاق تلویزیون یا نشیمن  است و مرحله بعد امتحان کردن روش‌ها و حتی ترکیب آن‌ها با یکدیگر است. پس از ساده‌ترین راه شروع کنید تا دررسیدن به بهترین مکان تلویزیون در اتاق نشیمن برای خود صاحب سبک شوید.

جای تلویزیون به عواملی ازجمله سایز، کیفیت تلویزیون و فاصله‌ای که از بینندگان قرار می‌گیرد بستگی دارند و در شرایط مختلف تغییر می‌کنند. بنابراین با خلاقیت خودتان بهترین جا را برای قرارگیری تلویزیون انتخاب کنید.

برای ثبت سفارش پیام بدید.